تبلیغات

الاخبار: نفوذ سعودی‌ها در لبنان از بین رفته است

الاخبار: نفوذ سعودی‌ها در لبنان از بین رفته است

روزنامه الاخبار در ادامه نوشت: سعودي ها مي خواستند در لبنان ابتکار عمل را در اختيار بگيرند و به همين علت نخست وزير اين کشور را که عنصر خودشان بود، ربودند و اکنون نشسته اند و شاهد از دست دادن بخش عظيمي از نفوذشان در لبنان هستند که در چندين دهه با سرمايه هنگفتي ايجاد کرده بودند. سعودي ها به اين شکل متحدان خود را از دست دادند. اکنون ديگر نه روحانيون اهل سنت و نه نهادها و نه حزب القوات اللبنانيه و حتي اشرف ريفي وزير سابق و خالد الضاهر نماينده مجلس لبنان و برخي نمايندگان عشاير عربي نيز ديگر براي سعودي ها نمانده اند.

متحدان طبيعي سعودي در لبنان درباره علل اين اقدام سعودي عليه سعد الحريري دچار سردرگمي شده اند.

اين روزنامه در بخش ديگري نوشت رفيق الحريري نخست وزير اسبق لبنان با شخصيت و نقشي که ايفا کرد توانست اوج توجه سعودي را به لبنان جلب کند که اين اقدام به سرمايه گذاري هاي بلند مدت در اين کشور منجر شد. هيچ کس تصور نمي کرد روزي نيروهاي امنيتي لبنان براي حفاظت از ساختمان سفارت سعودي در بيروت از بيم حمله تظاهرکنندگان وابسته به حزب المستقبل در اطراف اين ساختمان مستقر شوند.

گفته مي شود سعودي ها در بازنگري بحران اخير، ثامر السبهان وزير امور خليج [فارس] را به عنوان بخشي از عامل شکست سنگين خود در لبنان شناسائي کردند زيرا طرح بازداشت حريري و وادار کردن وي به استعفا را او چيده بود.

گفته مي شود دربار سعودي نزار العلولا را مامور رسيدگي به پرونده لبنان کرده است. هدف از انتصاب مشاور جديد در اين زمينه به معناي وجود طرح تازه اي براي لبنان نيست بلکه وي قرار است اوضاع را تحت کنترل داشته باشد تا سعودي ها راهبرد تازه اي درباره لبنان تدوين کنند تا شايد بتوانند نفوذ از دست رفته خود را بازيابند.

49311

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار