تبلیغات

برخورد با بدحجابی، وظیفه پلیس هست یا نیست؟

برخورد با بدحجابی، وظیفه پلیس هست یا نیست؟

جامعه > پلیس - عباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:یکی از مسائلی که این روزها پلیس را به‌شدت درگیر کرده است، مساله پوشش زنان است. پلیس از حیث وظایف ذاتی خود موظف است با جرم به ویژه جرایم مشهود برخورد کند. اگر پلیس بخواهد مطابق قانون موجود با پوشش زنان برخورد کند، به‌طور قطع دچار مشکلات بسیاری خواهد شد و موجب استهلاک این نیروی مهم می‌شود.

همانطور كه در قضيه ماهواره چنين شد والان بر خلاف وظايف ذاتي خود با آن برخورد نمي‌كنند ولي كسي هم قانون را تغيير نمي‌دهد. بنابراين بهتر است كه درباره اينگونه مسائل نظرات مشورتي خود را براساس تجربه عيني اعلام كند.

اخيرا آقاي مطهري، نماينده محترم مجلس با خارج كردن توپ از زمين مجلس اعلام كرد كه: «اينكه برخي از دانشجويان مطرح مي‌كنند گشت ارشاد را مجلس به قانون تبديل كرده است حرف اشتباهي است چرا كه آن را دولت انجام مي‌دهد و در اختيار مجلس نيست. با حجاب اختياري مخالفم چرا كه حجاب اختياري موجب برهنگي مي‌شود اما اجباري بودن حجاب به آن معنا نيست كه خيلي سفت و سخت جدي گرفته شود. براي مثال بسياري از خانم‌ها هم‌اكنون حجاب واقعي را رعايت نمي‌كنند اما كسي هم معترض آنها نمي‌شود... بنابراين حكومت اسلامي بايد حجاب را كنترل كند اما به شكل درست.»

واقعيت اين است كه اتفاقا در اجراي قانون بايد سفت و سخت و دقيق بود. اگر آقاي مطهري قانون موجود را قبول دارند، بايد از نيروي انتظامي بخواهند با دقت و سختي آن را اجرا كنند. ولي اگر معتقدند كه اين برخورد سفت و سخت درست نيست و عوارض دارد، بايد قانون را در چارچوب جديدي تنظيم كنند كه در آن چارچوب حتما سفت و سخت برخورد شود بدون آنكه عوارضي داشته باشد.

اجراي قانون را نمي‌توان سليقه‌اي كرد و با كلمات كشدار آن را توضيح داد. پليس بايد در اين باره اظهارنظرات شفاف و كارشناسي و دقيق كند و اظهارات آن راهگشاي كار قانونگذار و سياستگذار و اصلاحات ضروري قانونگذاري باشد.
45302

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار