تبلیغات

کسب‌وکار در بازار تهران از سر گرفته شد؛ انتظارات کسبه از دولت و قدیمی‌های بازار

در بازار بزرگ تهران تا ظهر همچنان اکثر مغازه‌ها بسته بوده و فقط اغذیه‌فروشان و رستوران‌ها که کار خدماتی انجام می‌دادند باز بودند. بسیاری از مغازه‌داران جلوی درب مغازه‌های خود نشسته و درحالی‌که مغازه‌ها بسته است بلاتکلیف بودند و نمی‌دانستند در ساعت‌های آینده می‌توانند مغازه را باز کنند یا نه.

اگرچه به نظر می‌رسید بازاریان امروز رغبت چندانی برای کسب و کار و باز کردن مغازه‌های خود ندارند. در بعضی بازارها مانند بازار طلافروشان ساعت عادی کار به اتما رسیده و بازار عملا امروز فعالیتی نخواهد داشت. اما در بعضی بازارها مانند بازار پارچه فروشان با رسیدن ساعات پایانی روز مغازه‌ها به تدریج باز شده و فعالیت بازار البته به صورت محدود آغاز شده است. در همین حال یکی از مغازه‌دارانی که پارچه می‌فروشد جوانی ۳۵ ساله بوده که به خبرنگار ما می‌گوید کاسبی همین‌طور خراب بود و امروز هم این‌گونه شده است. قشر متوسط در حال فقیر شدن هستند . اوضاع کاسبی خوب نیست و خریدوفروش چندانی صورت نمی‌گیرد.

یک نفر که از بردن نام خود ابا دارد می‌گوید: اعصاب‌ها همه خراب است اگر روال همین‌گونه ادامه پیدا کند باید برای تهیه گزارش بعدی به زندان بیایید چون چک‌ها در حال برگشت خوردن است.

وی ادامه داد: رفته‌ام پارچه بخرم، فروشنده نگاه به ساعت خود می‌کند و می‌گوید اکنون قیمت ۵ هزار تومان است، تا رفتیم پول واریز کنیم و کارهای خرید را انجام بدهیم، به ما می‌گوید قیمت پارچه تغییر کرده است.

در ادامه به سراغ کلاه‌فروشی می‌رویم که فروشنده خود را مرادی معرفی می‌کند و می‌گوید: هم‌اکنون کلاه را ۱۰ هزار تومان می‌فروشیم، اما باید در خرید جدید باید آن را ۱۵ هزار تومان خودمان بخریم. کلاه‌های تک فروشی ۲۵ هزار تومانی را باید ۲۵ هزار تومان بخریم و نمی‌دانیم چند بفروشیم. اوضاع بازار خوب نیست.

وی در مورد نوسانات و تلاطمات بازار در هفته‌های اخیر می‌گوید: بخشی از علت گرانی‌ها مردم هستند و البته چاره‌ای هم ندارند برای آنکه دلار در حال افزایش است. دارایی خود را به دلار و ارز تبدیل می‌کنند و به دلیل آنکه دلار در حال بالا رفتن است جنس‌ها هم گران می‌شود.

وی معتقد است دوست من آبمیوه‌فروشی دارد و گردوی تولید داخل که هیچ ارتباطی با دلار ندارد کیلویی ۳۵ هزار تومان به ۷۰ هزار تومان رسیده است. جنس ایرانی از خارجی گران‌تر شده است و دولت باید برای این مباحث کاری بکند.

به گزارش فارس، در راستای این بازار مغازه‌های متنوعی در صنوف مختلف پتو، لباس، روسری، خرازی، کلاه‌فروشی، عطاری، ادویه‌جات، ساعت‌فروشی، بزازی فعالیت می‌کنند که نیمه تعطیل هستند.

* بازاریان قدیمی باید برای مدیریت شرایط قدم جلو بگذارند

انتظار برای اقدام مناسب و دقیق دولت در ساماندهی بازارها در گفته‌ها بسیاری از فعالان بازار شنیده می‌شود. به مسیر خود در بازار ادامه می‌دهیم و به مغازه‌ جوراب و زیرپوش‌فروشی می‌رسیم که کرکره مغازه را تا نیمه بسته است و به نظر می‌رسد در حال جمع و جور کردن برای بستن کامل مغازه است. اوضاع را از او جویا شدیم.

وی که حدودا ۳۵ سال سن دارد، به ما می‌گوید موتلفه و بازاریان قدیمی باید با مسئولان صحبت کنند تا روال عادی بازگردد؛ همه به نوعی از وضعیت کنونی می‌ترسند و فکر می‌کنند اگر اقدامی صورت دهند اغتشاش می‌شود، اما شیوه بازاری‌های قدیمی و مؤتلفه این بود که در مساجد تحصن کنند و این بهترین شیوه اعتراض است تا به مطالبات رسیدگی شود.

وی تأکید کرد: از اول سال تاکنون کارخانه ۵ بار قیمت خود را عوض کرده و اکنون می‌گوید باید با نرخ جدید زیرپوش و لباس‌های زیر را بفروشد.

این فروشنده جوان می‌گوید: قبل از عید یک جین لباس زیر مردانه را ۳۰ هزار تومان می‌خریدیم و اکنون به ۱۰۰ هزار تومان رسیده است و تازه فروشنده می‌گوید باید پول نقد بدهید. مواد اولیه برای تولید نیست.

در همین حین یکی از فروشندگان جلو آمده و به ما عنوان می‌کند: یکی از همکارانش برای وارد کردن نخ از ایتالیا دو بار حواله ارزی زده اما به دلیل مشکل بانکی هنوز کالا به دستش نرسیده است.

اغلب مصاحبه‌شوندگان می‌گویند منتظرند ببیند دولت در این باره چه خواهد کرد و آیا سیاست‌های دولت به نفع رونق کسب و کار و تولید تغییر مسیر خواهد داد یا نه. مسئولان صنفی نیز می‌گویند فردا بازار به فعالیت عادی خود ادامه خواهد داد.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار