تبلیغات

دغدغه‌ هموطنان شمالی در این روزها: زباله، گران شدن مرغ و تردد گردشگران با لباس‌های خیلی راحت

دغدغه‌ هموطنان شمالی در این روزها: زباله، گران شدن مرغ و تردد گردشگران با لباس‌های خیلی راحت

اما اوضاع شهرنشين‌ها كمي پيچيده است و اگر ليستي از بحران‌هاي شهري در اختيار آنها قرار داده شود تا حسب‌الحال خود اولويت‌بندي كنند قطعا براي يك شهروند از شمال كشور اولويت مديريت براي بحران‌ها با شهروندي در جنوب كشور فرق خواهد كرد و اين ليست با شرايط فصلي هم تغيير مي‌كند. احتمالا براي يك هموطن شمالي ليست بحراني در فصل تابستان با ملاحظه غلظت بحران‌ها، اين باشد:

1-زباله‌هاي هموطنان گردشگر كه شمال مقصد اول و آخرشان است.
2-قيمت مرغ و زعفران براي تنها گزينه ناهار و شام گردشگران در شمال يعني جوجه‌كباب.
3- سروصداي ويلاهاي مجاور بعد از قليان و....
4- عبور و مرور بعضي از گردشگران با لباس راحتي - خيلي راحت- در سطح شهر
5 - رطوبت بالاي هشتاد درصد هوا
6- سيل
7- زلزله و ..... البته اينكه زلزله و قيمت مرغ در يك ليست بحراني قرار مي‌گيرند كمي عجيب است ولي وضعيت موجود همين است و براي يك هموطن جنوبي، تابستان و زمستان اولويت مديريت بحران با ريزگردها و مساله آب است.

پايتخت‌نشين‌ها هم عموما شش ماه اول سال گاهي با توزيع برق و آب مساله دارند و شش ماه دوم سال با آلودگي هوا و آنقدر درگير زندگي روزانه هستند و خسته به خانه مي‌رسند كه تا سيل و زلزله نيايد از جاي‌شان تكان نمي‌خورند. گراني هم يك بحران چهارفصل و همگاني است كه شمال و جنوب و شرق و غرب و پايتخت نمي‌شناسد.

در بين اين بحران‌هاي رنگارنگ طبيعت‌ساخت و انسان‌ساخت براي دشت‌نشين و شهر‌نشين، كسي به فرورفتن در چاله فكر نمي‌كند و چنين موضوعي به عقل جن هم نمي‌رسد چه رسد به آدميزاد. منظورم چاله‌هاي وسط اتوبان‌هاي شهري و بين‌شهري نيست. آنها ديگر بخشي از زندگي ما و هيجان رانندگي شده‌اند. نگارنده به فروچاله‌ها اشاره مي‌كند. فروچاله همان دهان بازكردن زمين است. نه به آن شكل كه بين ما مصطلح است و گاهي براي بيان شرمِ معادل مرگ آرزو مي‌كنيم كه‌ اي كاش زمين دهان باز مي‌كرد و ما را مي‌بلعيد. مساله چندان پيچيده نيست. آب‌هاي زير‌زميني را خالي كرده‌ايم و زمين روي چيزي استوار نيست و يك دفعه در خود فرو مي‌ريزد و البته اينكه يك دفعه چند هكتار زمين زير پايت تا عمق ده‌ها متر فرو رود و چاله‌اي شبيه چاله‌هاي فيلم‌هاي تخيلي ايجاد كند، كمي وحشتناك است.

حالا ديگر كمتر كسي جرات مي‌كند بگويد «كاش زمين دهان باز مي‌كرد» چون اين طور كه پيش مي‌رود احتمال دارد اين آرزو هر جايي برآورده شود و محدوده برآورده شدن اين آرزو فقط دشت كبودرآهنگ همدان نيست همين حالا هم نشست اراضي اطراف تهران زنگ خطر فروچاله‌ها را در محدوده پايتخت به صدا در آورده است.


17231

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

 • علت قطع درختان خیابان انقلاب قم چه بود؟

  به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  از  قم  ، پیام جوادیان،مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم با اشاره به فیلم منتشر...

 • بروات کرمان لرزید

  به گزارش خبرنگار  گروه استان های   باشگاه خبرنگاران جوان   از  کرمان ، بنا به اعلام مرکز لرزه‌نگاری کشوری ، موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران،...

 • خطراتی که پس از ماه رمضان سراغ مومنان می‌آید!

  به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، تردیدی نیست که با پایان ماه مبارک رمضان ، مومنان اندوهگین می شوند. اندوهی...

 • شوق پرواز به سوی قله های موفقیت

  به گزارش  گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان ،پس از فراگیری ویروس کرونا در کشور هماهنگی و همکاری ورزشکاران و مربیان و فعالان حوزه ورزش...