تبلیغات

اختصاص ۲میلیارد تومان برای زمین لغزش سیمره

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از لرستان، شیرزاد نجفی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان گفت: ۲ میلیارد تومان برای جلوگیری از بروز بحران و فرسایش خاک در محل زمین لغزش سیمره تخصیص یافته است.

شیرزاد نجفی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: طرح رفع نقاط بحرانی زمین لغزش سیمره حوزه چم مهر با انجام ۶ هزار و ۵۰۰ مترمکعب عملیات سازه‌ای اجرا می‌شود.

او اظهار داشت: زمین لغزش یکی از انواع مخرب فرسایش است که موجب ایجاد خسارت‌های مالی و جانی بسیاری می‌شود که برای جلوگیری از این امر در سطح اراضی جنگلی و مرتعی استان،۶ میلیارد تومان جذب شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان با بیان اینکه ۲ میلیارد تومان به حوزه آبخیز شول آباد الیگودرز اختصاص داده شده تصریح کرد: در این حوزه سه هزار و ۲۰۰ مترمکعب عملیات سازه‌ای و ۲۵۰ هکتار عملیات بیولوژیکی و بیومکانیکی اجرا خواهد شد.

نجفی در خصوص حوزه آبخیز قلعه گل زرد نیز اظهار داشت: چهار هزار و ۵۰۰ متر مکعب عملیات سازه‌ای و ۱۰۰ هکتار عملیات بیولوژیکی و بیو مکانیکی برای کنترل زمین لغزش و کنترل ریزش‌های واریزه‌ای در این راستا انجام می‌شود.

او اضافه کرد: ۲ میلیارد تومان برای زمین لغزش لنج آباد به منظور تثبیت زمین لغزش دورود با پیش بینی ۶هزار و ۸۰۰ مترمکعب عملیات سازه‌ای نیز اختصاص داده شده است.

محدوده زمین لغزش سیمره در شهرستان پلدختر حدفاصل بخش مرکزی، دهستان‌های جایدر و جلوگیر واقع شده و مرداد ۸۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

این پدیده زمین ساختاری حدود یازده هزار سال قبل در دره سیمره رخ داده که این رویداد موجب رانش طبقات سنگی به ابعاد تقریبی، طول ۱۶ کیلومتر و عرض پنج کیلومتر و ضخامت ۳۰۰ متر، از دامنه شمال شرقی کبیرکوه شد.

انرژی حاصل از این زمین لغزش به حدی بود که سبب خرد شدن لایه‌های سنگی و حرکت مصالح لغزشی به طول ۲۵ کیلومتر در امتداد شیب و تاقدیس شد، بدین ترتیب تکه زمین سیمره متولد و درنتیجه حرکت این واریزه ها، مسیر رودخانه‌های کشکان و سیمره را در دامنه کبیرکوه مسدود، سدی طبیعی ایجاد و سبب به وجود آمدن دریاچه تاریخی سیمره شد.

انتهای پیام/ر

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار