تبلیغات

آلمان هم مخالفتش را با همه‌پرسی کردستان عراق اعلام کرد

آلمان مجددا اعلام کرد که با برگزاری همه‌پرسی یک جانبه استقلال از سوی دولت منطقه‌ای کردستان عراق که برای 25 سپتامبر درنظر گرفته شده، مخالف است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، گئورگ استریتر، معاون سخنگوی دولت آلمان در یک کنفرانس خبری در شهر برلین هشدار داد چنین همه‌پرسی از سوی دولت منطقه‌ای کردستان عراق منجر به بروز تنش‌های جدید در این منطقه‌ بی‌ثبات خواهد شد.

وی اظهار کرد: دولت فدرال آلمان تمامیت ارضی عراق را غیرقابل چشم‌پوشی و دارای بیشترین اهمیت تلقی می‌کند. دولت آلمان مخالف برگزاری همه پرسی یک جانبه بر سر استقلال منطقه کردستان آن هم بدون توافق با دولت مرکزی بغداد است.

استریتر همچنین از توافق اخیر احزاب حاکم در منطقه کردستان عراق به منظور فعالیت مجدد پارلمان منطقه‌ای بعد از دو سال توقف فعالیت استقبال کرده و از همه طرف‌ها خواست با یک گفت‌وگوی سازنده بر تنش‌های اخیر میان اربیل و بغداد غلبه کنند.

کشورهای منطقه و بیشتر قدرت‌های بزرگ جهانی با برگزاری همه پرسی اقلیم کردستان عراق اعلام مخالفت کرده‌اند.

مسعود بارزانی، رئیس منطقه کردستان عراق روز پنجشنبه گفت که پیشنهاد مشترک آمریکا، سازمان ملل و انگلیس برای به تعویق انداختن همه پرسی استقلال را بررسی خواهد کرد.

این در حالی است که دولت مرکزی عراق این همه پرسی غیرالزام آور را رد کرده و گفته که این همه پرسی ناقض قانون اساسی عراق است.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار