تبلیغات

جروزالم‌پست:پیام روشن است!موضوع فقط توافق با ایران و مکانیسم ماشه نیست!

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نشریه صهیونیستی جروزالم پست نوشت: با وجود تلاش آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه، اغلب کشورها با آن مخالفت کرده و ایران در حال مانور برای بهره‌برداری از این اقدام جهت تضعیف نقش آمریکا در خاورمیانه است و روسیه، ترکیه، چین و دیگر بازیگران نیز به دنبال استفاده از این فرصت برای کاهش نقش آمریکا در منطقه و جهان هستند. این لحظه‌ای بی‌نظیر در تاریخ جهان است و ایران معتقد است پایانی نمادین برای هژمونی آمریکا رقم خواهد زد و به نقش سی ساله آمریکا در منطقه خاتمه خواهد داد.

تمام اتفاقات حول این مسئله، نبرد پیچیده‌ای را نه تنها میان ایران و آمریکا بلکه میان آمریکا و چین و روسیه و بین آمریکا و اروپا به دنبال دارد. به نظر می‌رسد آمریکا تحریم‌های ثانویه‌ای را تدارک دیده است که علیه کشورهایی که مکانیسم ماشه را درک نکنند، اعمال خواهند شد. واشنگتن تهدیدات مشابهی را برای ناقضان محدودیت تسلیحاتی که قرار است علیه ایران وضع کند، ترتیب داده است.

از دیدگاه ایران، همچنین روسیه و چین، آمریکا پا به درون یک تله گذاشته است. آن‌ها می‌خواهند بلوف آمریکا را خوانده و ثابت کنند که می‌توانند علی‌رغم تهدیدهای آمریکا کاری را که می‌خواهند انجام دهند و بحرانی را ایجاد کنند که آمریکا بازنده آن خواهد بود زیرا آمریکا در سطح بین‌المللی دیگر نفوذ دیپلماتیک و افتصادی سابق را ندارد.

پیام روشن است. موضوع فقط توافق با ایران و مکانیسم ماشه نیست. مسئله باز آرایی نظم جهانی است. این تغییر در نظم جهانی می‌تواند نمادی از رویه در حال پیشرفت طی ۱۰ سال گذشته باشد. بحران ایران نماد این است که نظم نوین جهانی که جرج بوش پدر سی سال پیش با شروع جنگ خلیج فارس برپا کرد تا حدی محو شده که ممکن است به پایان خود نزدیک شده باشد. ایران امید دارد قمار آمریکا بر سر مکانیسم ماشه تلاش آخر و سندی بر پایان نقش آمریکا در خاورمیانه باشد. با اینکه ممکن است دیدگاه تهران بسیار خوش بینانه به نظر برسد، اما این فکر را دارد که آمریکا را در موضع بی نظیری به لحاظ تاریخی قرار داده که در آن هیچ کشور قدرتمندی از دیدگاه آمریکا حمایت نمی‌کند.

310 310

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار