تبلیغات

طرح توسعه بهره برداری از آب ارس نیازمند ۱۴۰ میلیارد تومان اعتبار است

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران  جوان از تبریز،یوسف غفارزاده مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی گفت: تا به امروز آبگیر و ایستگاه پمپاژ اصلی طرح توسعه بهره برداری از ارس با ظرفیت ۵ مترمکعب در ثانیه، خط انتقال آب به قطر ۲ هزار میلی متر و طول ۳۵ کیلومتر اجرا شده است.

اواز ساخت سد‌های گلفرج و گردیان، هر کدام با ظرفیت ۱۰ میلیون مترمکعب به عنوان دیگر اقدامات انجام شده در راستای اجرای این طرح یاد کرد.

او اظهار کرد: در این طرح همچنین ۹ باب ایستگاه پمپاژ اصلی، خطوط انتقال درجه ۲ با طول بیش از ۱۰۰ کیلومتر و مخازن خاکی و بتنی با ظرفیت حدود ۳۲۰ هزار مترمکعب اجرا شده است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی، هدف از اجرای طرح توسعه بهره برداری ارس را استفاده از حقآبه جمهوری اسلامی ایران و استفاده حداکثری از پتانسیل آبی رودخانه ‏های مرزی، تامین آب کشاورزی و ایجاد شبکه آبیاری و زهکشی به میزان ۱۶ هزار و ۱۷۰ هکتار با حجم آب قابل برنامه ریزی ۱۰۲ میلیون مترمکعب در سال اعلام کرد.

 غفارزاده هدف مرزی اجرای طرح توسعه بهره برداری ارس را آبرسانی به ۹ هزار و ۵۷۰ هکتار از اراضی کشاورزی آذربایجان شرقی در مناطق مرزی و پایین دست رودخانه ارس ذکر کرد..

او یادآوری کرد: طرح توسعه بهره برداری از آب ارس ۸۰ میلیارد تومان بدهی دارد.

او گفت: این طرح در سال ۱۳۸۰ آغاز شده و هم اکنون دارای ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی است و پیش بینی می‌شود سد گردیان و ۳ هزار و ۳۶۰ هکتار از دشت یکانات در اواخر بهمن به بهره برداری برسد.

رودخانه مرزی ارس به طول بیش از یکهزار کیلومتر از ارتفاعات "بین گول" ترکیه سرچشمه گرفته و پس از عبور از خاک ایران و جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان وارد دریای خزر می‌شود.

انتهای پیام/

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار